Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”


Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”

 

          Już po raz drugi 19 kwietnia Biblioteka Szkolna razem z Gminną Biblioteką Publiczną włączyła  się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.

          Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność człowieka.

       Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

          Na lekcjach plastyki uczniowie klas IV-VII pod kierunkiem Pani Anny Karpińskiej wykonali żonkile, które nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku.  Są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

        W rocznicę powstania w getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” w bibliotece  podejmowaliśmy  temat pamięci. Zastanawialiśmy  się, co pamięć współcześnie oznacza dla nas i jakie zadanie do wykonania zostawiają nam ostatni świadkowie Zagłady.

 

Data dodania: 2024-05-14 16:12:09
Data edycji: 2024-05-14 16:44:23
Ilość wyświetleń: 100

Nasi Partnerzy

godło Polski - link do strony głównej
Szkoła podstawowa
im. Stanisława Staszica

21-542 Leśna Podlaska

ul. Bialska 25 Leśna Podlaska

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej