Co się dzieje tam u góry?
Wielką wojnę toczą chmury?
Wciąż na siebie nacierają
I strzelają i błyskają?
Co się tam na górze dzieje?
Że się nam na głowy leje?
Od błyskawic niebo trzeszczy,
A nam w butach chlupie deszczyk.
Ciemne niebo dudni, świeci...
Co się dzieje tam na górze?
Wiedzą to na pewno dzieci:
Oglądamy groźną......
Burza - Marcin Przewoźniak
Według słownika meteorologii burza to zjawisko atmosferyczne, związane z występowaniem chmur cumulonimbus, któremu towarzyszą wyładowania atmosferyczne: grzmoty, błyskawice, często opady deszczu, gradu, silne porywy wiatru, a także trąby powietrzne. Burza zawsze stanowi zagrożenie, niezależnie od tego, czy jest na nią wydane ostrzeżenie czy nie.
Uczniowie klas ósmych na lekcjach fizyki poznawali zagadnienia związane z elektryzowaniem ciał. Z tym zjawiskiem często spotykamy się w życiu codziennym np: podczas czesania suchych włosów grzebieniem, ściągania szybkim ruchem wełnianego swetra, a także w trakcie burzy. Na zajęciach ósmoklasiści dowiedzieli się rownież co to jest burza i jak ona powstaje oraz omówione zostały zasady właściwego zachowania podczas burzy, aby uchronić zdrowie i życie ludzkie. W ramach pracy samodzielnej chętni uczniowie przygotowali plakaty informujące, w jaki sposób należy zachować się podczas burzy.
Zapraszamy do obejrzenia prac uczniów, znajdują się pod artykułem.
Przypomnijmy Jak się zachować w czasie burzy? na podstawie artykułu na stronie policja.pl.
Prawidłowe zachowanie zależy od miejsca naszego pobytu.
W domu:
W terenie:
O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:
Gdy jedziemy pojazdem:
21-542 Leśna Podlaska
ul. Bialska 25 Leśna Podlaska