Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Domowa instalacja elektryczna

Domowa instalacja elektryczna

          Instalacja elektryczna jest w każdym domu i mieszkaniu, ale nie wszyscy wiedzą z jakich elementów się składa i jak ją bezpiecznie użytkować. Na lekcjach fizyki uczniowie klas ósmych naszej szkoły poznali podstawowe wiadomości dotyczące właściwego użytkowania energii elektrycznej. Celem działań była edukacja uczniów na temat roli energii w życiu codziennym oraz niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych i oszczędzania energii.  

     Korzystając z różnych źródeł informacji uczniowie opracowali plakaty związane z bezpiecznym użytkowaniem instalacji elektrycznej. W prosty i przystępny sposób starali się potem przedstawić kolegom i koleżankom poznane fakty zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo użytkowników, ewentualne zagrożenia, które mogą się pojawić i pierwszą pomoc w razie porażenia prądem.

 

Domowa instalacja elektryczna

     Domowa instalacja elektryczna umożliwia nam na korzystanie z urządzeń elektrycznych w domu. W domowej instalacji elektrycznej płynie prąd zmienny o napięciu 230 V. Domowa instalacja elektryczna składa się z licznika energii elektrycznej, rozdzielnicy głównej, przewodów elektrycznych, gniazd i wyłączników. 

 

Bezpieczne użytkowanie energii elektrycznej

     Wiele używanych przez nas codziennie urządzeń jest zasilane energią elektryczną np. żarówka, płyta indukcyjna w kuchni, telefon, pralka czy odkurzacz. Porażenie prądem elektrycznym może doprowadzić do utraty zdrowia lub życia i dlatego musimy zachować ostrożność przy obchodzeniu się z urządzeniami elektrycznymi.

Korzystając z sieci elektrycznej pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, które pomogą nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji:

  1. Nie używaj uszkodzonych urządzeń elektrycznych (np. z uszkodzonymi przewodami czy wtyczką zasilania, wydzielających zapach spalenizny).
  2. Chroń urządzenia elektryczne przed wodą, która jest doskonałym przewodnikiem. Szczególną uwagę zachowaj w łazience, nie korzystaj z suszarki podczas kąpieli.
  3. Przed odłączeniem urządzenia od prądu – wyłącz go, nie ciągnij za przewód tylko odłącz wtyczkę.
  4. Zabezpiecz gniazda prądu przed małymi dziećmi.
  5. Przed wymianą żarówki, odłącz dopływ prądu.
  6. Nie przeprowadzaj żadnych napraw elektrycznych pod napięciem.
  7. Nie dotykaj niezaizolowanych części obwodów elektrycznych.

 

Wpływ prądu na człowieka

     Porażenie prądem o dużym napięciu może być bardzo groźne dla człowieka prowadząc do oparzeń, utraty przytomności, zaburzenia pracy serca, zatrzymania układów krążenia i oddechowego a w efekcie nawet śmierci.

UWAGA: Przepływ prądu przemiennego o natężeniu wyższym niż 50 mA czyli napięciu większym niż 50 V (uwzględniając oporność ciała ludzkiego 1 kΩ) powoduje nieodwracalne uszkodzenia u człowieka. Za bezpieczne napięcie uważa się wartość 24 V. 

Nawet pośrednie działanie prądu elektrycznego może doprowadzić do niebezpiecznych urazów takich jak: oparzenia, uszkodzenia wzroku czy urazy mechaniczne.

 

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem

Porażenie prądem to niebezpieczne zdarzenie stanowiące zagrożenie zdrowia i życia. Szybko i prawidłowo udzielona pomoc może uratować życie.

Przed przystąpieniem do udzielenia pomocy musimy zadbać o własne bezpieczeństwo – wyłączając źródło prądu lub jeżeli to niemożliwe odizolowując poszkodowanego od źródła prądu za pomocą przedmiotu, który nie przewodzi prądu. Pod żadnym pozorem nie dotykaj poszkodowanego, który jest w kontakcie ze źródłem prądu.

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem z domowej instalacji elektrycznej:

  1. Odłączenie źródła prądu np. przez wyłącznik główny.
  2. Odizolowanie poszkodowanego od źródła prądu za pomocą przedmiotu, który nie przewodzi prądu.
  3. Ocena stanu zdrowia, w razie potrzeby (brak przytomności, problemy z oddychaniem) wezwanie pogotowia ratunkowego oraz rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo‑oddechowej.

 

 

Data dodania: 2021-12-01 22:36:39
Data edycji: 2021-12-08 22:37:33
Ilość wyświetleń: 1049

Nasi Partnerzy

godło Polski - link do strony głównej
Szkoła podstawowa
im. Stanisława Staszica

21-542 Leśna Podlaska

ul. Bialska 25 Leśna Podlaska

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej