Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Dzień Liczby π

Dzień Liczby π

14 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby π.

Liczba ta jest najbardziej fascynującą liczbą świata. Badali ją już starożytni Egipcjanie, wielu matematyków spędziło znaczną część swego życia na obliczaniu kolejnych cyfr rozwinięcia ludolfiny, a Wisława Szymborska poświęciła jej nawet swój wiersz.

 

Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w obchody tego święta. Na lekcjach matematyki poznawali zastosowanie liczby p, jej historię oraz wyliczali ją doświadczalnie mierząc obwody kół i dzieląc przez ich średnicę. Oglądali film i opowiadali ciekawostki o tej  liczbie. Ponad to wzięli udział w konkursach związanych z liczbą π i jej rozwinięciem.

 

Oto wyniki konkursów:

 

KATEGORIA I: πemat– wiersz lub rymowanka dotycząca liczby π

I miejsce – Aleksandra Głowacka

 

KATEGORIA II: πękna π – model przestrzenny liczby π

I miejsce – Julia Sylwesiuk

II miejsce – Magdalena Sylwesiuk

III miejsce – Przemysław Łukaszuk

wyróżnienie – Julia Szyc

 

KATEGORIA III: Troπmy liczbę π – kolaż zdjęć przedstawiający rozwinięcie dziesiętne liczby π

I miejsce – Karolina Wasilewska

II miejsce – Mikołaj Winogradow

III miejsce – Alicja Demczuk

 

Za udział wszystkim dziękujemy a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Kolejne konkursy już za rok!

 

 

ZAINTERESOWANYM PRZEDSTAWIAMY CIEKAWOSTKI O LICZBIE π

 

  • Jeśli chcesz posłuchać liczby π, wiedząc, że każdej liczbie odpowiada pewna wysokość (częstotliwość) dźwięku, to melodii wygrywanej przez kolejne cyfry rozwinięcia π możesz posłuchać na stronie: Melodia liczby PI - Sadistic.pl

 

  • Nazwa ludolfina pochodzi od imienia matematyka holenderskiego Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku.

 

  • Datę święta wybrano nieprzypadkowo: 3.14 to zapisu daty w USA i jednocześnie początek matematycznej. Najbardziej wtajemniczeni inaugurują obchody o 1:59 po południu. Łącznie daje to kilka pierwszych cyfr dziesiętnego rozwinięcia π, czyli 3,141592.

 

  • Wzmianka o liczbie π pojawia się nawet w Biblii, w kontekście opisu świątyni króla Salomona. We fragmencie Pierwszej Księgi Królewskiej (rozdział 7, werset 23) mówi się: Następnie sporządził odlew "morza" o średnicy dziesięciu łokci, okrągłego, o wysokości pięciu łokci i o obwodzie trzydziestu łokci. Jeśli podzielimy obwód koła przez jego średnicę, otrzymamy wartość  π = 3.

 

  • O popularności i niezwykłości liczby Pi może świadczyć także fakt, że powiedzenie z nią związane weszło do naszego języka potocznego. Często mówi się „pi razy drzwi” lub „pi razy oko” w sytuacji, gdy nie jesteśmy np. pewni otrzymanego wyniku w zadaniu matematycznym lub nie znamy dokładnych wymiarów wskazanego przedmiotu.

 

  • Czasami wspomina się także o kwadraturze koła. To problem matematyczny, z którego wynika, że nie można za pomocą cyrkla i linijki skonstruować kwadratu o powierzchni, która równa jest powierzchni koła. Problem ten nie ma ścisłego rozwiązania, jednak można stworzyć konstrukcje przybliżone. Jeśli usłyszymy, gdy ktoś mówi, że coś jest kwadraturą koła, możemy to odnieść życiowych problemów, które wydają się być nie do rozwiązania.

 

  • Albert Einstein urodził się właśnie 14 marca 1879 roku w π-ątek.

 

  • 14 marca 1882 roku urodził się także Wacław Sierpiński – jeden z najsłynniejszych polskich matematyków.

 

  • Liczba Pi miała także swój udział w książkach i filmach. W powieści Carla Sagana, fragment tej liczby, stanowi klucz do całkowitego zrozumienia sensu istnienia wszechświata, natomiast w filmie „Pi” Darrena Aronofskyego, rozszyfrowanie kodu umożliwi uzyskanie władzy nad światem.

 

  • Danica McKellar – aktorka, prywatnie zaś doktor matematyki, zaśpiewała do melodii z „Dziadka do orzechów” Czajkowskiego, fragment liczby π. Wszystko po to, aby popularyzować matematykę wśród dziewczynek.

 

  • π jest znana z dokładnością 22 459 157 718 361 cyfr po przecinku – wartość ta została ustalona w listopadzie 2016 roku. Poświęcono na to 105 dni nieprzerwanej pracy wieloprocesorowego serwera.

 

  • Rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku, składających się na liczbę π, pobił 60 – letni Japończyk, zapamiętując aż 100 000 liczb. Pokonał tym samym swój rekord z roku 1995, podczas którego zapamiętał 83. 432 liczb po przecinku. Na ten wyczyn potrzebował on 16 godzin. Co dwie godziny mógł zrobić sobie przerwę na skorzystanie z toalety i spożycie kulek ryżowych.

 

  • Naukowcy, którzy poszukiwali kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami, wysłali podobno w kosmos, posługując się drogą radiową, informację przedstawiającą właśnie liczbę π, mając nadzieje na to, że inteligentne pozaziemskie istoty rozpoznają ten komunikat.

 

  • Obwód podstawy piramidy Cheopsa, podzielony przez jej podwójną wysokość, pozwala uzyskać liczbę π, czyli 3, 1415
Data dodania: 2021-04-07 13:40:48
Data edycji: 2021-04-08 12:29:38
Ilość wyświetleń: 324

Nasi Partnerzy

godło Polski - link do strony głównej
Szkoła podstawowa
im. Stanisława Staszica

21-542 Leśna Podlaska

ul. Bialska 25 Leśna Podlaska

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej