Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

LEKCJE BIBLIOTECZNE - Mikołaj Kopernik wielkim astronomem był!

LEKCJE BIBLIOTECZNE - Mikołaj Kopernik wielkim astronomem był!

 

 

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię.

Polskie go wydało plemię.”

Jan Nepomucen Kamiński

 

 

 

       Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP rokiem Mikołaja Kopernika. 19 lutego minęła 550 rocznica urodzin sławnego uczonego a 21 maja minie 480 lat od jego śmierci. Rewolucyjne odkrycie polskiego astronoma wpłynęło na postrzeganie świata oraz miejsce Ziemi i Słońca w kosmosie.

       Wieloletnie obserwacje ruchów gwiazd i planet pozwoliły Mikołajowi Kopernikowi na stworzenie teorii heliocentrycznej mówiącej o tym, że w centrum wszechświata znajduje się Słońce a wokół niego krążą ciała niebieskie - w tym Ziemia. Swoją teorię astronom przedstawił w dziele życia „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”). Odkrycie to burzyło ówczesny obraz świata i było na tyle rewolucyjne, że nie od razu zostało przyjęte przez świat nauki a księga „O obrotach…” została wpisana na listę ksiąg zakazanych. Dziś powszechnie wiadomo, że Mikołaj Kopernik miał racje, a jego teoria z kilkoma poprawkami została wielokrotnie potwierdzona przez współczesny świat nauki.

     Z okazji Roku Kopernika odbyły się lekcję biblioteczne  w klasach III-V poświęcone najwybitniejszemu astronomowi wszechczasów.  Lekcja rozpoczęły się odczytaniem fragmentu opowiadania „Nazywam się... Mikołaj Kopernik”. Poprzez prezentację oraz  quizy interaktywne uczniowie  poznali najważniejsze fakty i ciekawostki z życia astronoma jak również  miejsca z nim związane.

        Dla czytelników chcących pogłębić wiedzę na temat Mikołaja Kopernika oraz kosmosu w  Bibliotece  została przygotowana wystawka książek. Zapraszamy do lektury.Data dodania: 2023-03-08 08:11:10
Data edycji: 2023-03-09 14:08:49
Ilość wyświetleń: 450

Nasi Partnerzy

godło Polski - link do strony głównej
Szkoła podstawowa
im. Stanisława Staszica

21-542 Leśna Podlaska

ul. Bialska 25 Leśna Podlaska

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej