Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Narodowe Czytanie

        Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Na lekturę dziewiątej odsłony Narodowego Czytania wybrano „Balladynę” Juliusza Słowackiego 

           Z tej okazji Prezydent skierował specjalne przesłanie, zachęcając Polaków do udziału w akcji:  
– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.  „Balladyna” to wybitny utwór polskiego romantyzmu, który powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. 

      Społeczność naszej szkoły aktywnie włącza się w organizowanie tej akcji, stała się ona tradycją na stałe wpisaną w kalendarz roku szkolnego. Zmianie uległa jedynie forma, co ma związek ze specyficzną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid – 19. Tegoroczne Narodowe Czytanie zostało zrealizowane w jak najbezpieczniejszej formie, z zachowaniem środków ostrożności. 

 

Data dodania: 2020-09-13 13:18:00
Data edycji: 2021-04-10 15:37:20
Ilość wyświetleń: 157

Ważne informacje

Więcej informacji

Osiągnięcia

M. Kwiatkowski laureatem konkursu historycznego. K.Kaliszewski laureatem konkursu Polonista Roku. A.Winogradow-II miejsce w konkursie matematycznym. J.Malczuk-III miejsce w konkursie literackim. O.Hawryluk-III miejsce w konkursie recytatorskim.
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

godło Polski - link do strony głównej
Szkoła podstawowa
im. Stanisława Staszica

21-542 Leśna Podlaska

ul. Bialska 25 Leśna Podlaska

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej