Jedenasta edycja Narodowego Czytania odbyła się w całym kraju w sobotę, 3 września. Prezydent Andrzej Duda wybrał w tym roku Ballady i romanse Adama Mickiewicza uzasadniając, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią oraz, że romantyzm jest istotą polskości i fundamentem nowoczesnej tożsamości naszego narodu.
Z tej okazji do ogólnopolskiego wydarzenia pod patronatem honorowym pary prezydenckiej przyłączyła się także nasz szkoła. Wśród prezentowanych utworów znalazły się m.in.: Romantyczność, Świteź, Rękawiczka, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska oraz Lilie. Wydarzenie przygotowały i poprowadziły p. Anna Czeczko i p. Anna Karpińska.
Wspólne czytanie odbyło się w hali gimnastycznej, gdzie w roli lektorów wystąpili uczniowie klas V - VIII, nauczyciele oraz Dyrekcja Szkoły. Swoją interpretację utworów Adama Mickiewicza szkolnej społeczności przedstawili także p. Marian Tomkowicz - Radny Powiatu Bialskiego, p. Ewa Kulińska - Przewodnicząca Rady Gminy Leśna Podlaska, p. Anna Bąkowska - Sekretarz Gminy Leśna Podlaska, p. Bożena Horbowicz - Dyrektor Banku Spółdzielczego w Leśnej Podlaskiej, p. Bożena Abramowicz - Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, p. Urszula Rogal - Przewodnicząca Rady Rodziców, p. Barbara Horbowiec - pracownika UG. Występy wzbogacone zostały informacjami przybliżającymi treść wybranych ballad oraz wprowadzającymi w romantyczny klimat epoki, do krainy dziwności, cudów, nadziemskich zjawisk, które współistnieją ze światem rzeczywistym.
Okazuje się, że powstałe w XIX wieku utwory nie straciły na swojej aktualności. Słowa Miej serce i patrzaj w serce kończące balladę Romantyczność są kierunkowskazem także dla współczesnego człowieka. Tak więc warto iść za romantycznym wieszczem i nie bronić się przed tym, co przynoszą uczucia, takie jak miłość, współczucie, cierpienie i wiara.
21-542 Leśna Podlaska
ul. Bialska 25 Leśna Podlaska