NARODOWE CZYTANIE 2024
Akcję - Narodowe Czytanie - organizujemy w naszej szkole nieprzerwanie od 2012 roku, dzięki niej poznajemy lub przypominamy sobie dzieła znanych polskich pisarzy.
W tym roku po raz pierwszy mieliśmy dwóch gospodarzy spotkania, a byli nimi dyrektorzy obu szkół mieszczących się w naszej miejscowości – p. Małgorzata Adach (Dyrektor ZPO w Leśnej Podlaskiej) oraz p. Radosław Klekot (Dyrektor ZSCKR w Leśnej Podlaskiej).
W tegorocznej, trzynastej już, akcji Narodowego Czytania lekturą był dramat Juliusza Słowackiego „Kordian". Fragmenty dzieła jednego z trzech największych wieszczów doby romantyzmu przybliżyli nam: Wójt Gminy Leśna Podlaska, pan Paweł Kazimierski, Radny Powiatu Bialskiego - p. Marian Tomkowicz, Przewodnicząca Rady Gminy Leśna Podlaska, p. Ewa Kulińska, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, p. Bożena Abramowicz, Dyrektor GOK – p. Agnieszka Szmurło, Przewodnicząca Rady Rodziców SP w Leśnej Podlaskiej - p. Agata Dunajko, Przewodniczący Rady Rodziców ZSCKR w Leśnej Podlaskiej - p. Wojciech Niedźwiedziuk, p. Anna Miechowicz, gospodarze spotkania p. Małgorzata Adach, p. Beata Kalwarczyk-Warpas (wicedyrektor ZSCKR), a w zastępstwie za p. Radosława Klekota, p. Monika Semczuk oraz uczniowie obu szkół - Hanna Dąbrowska, Dominika Jastrzębska, Krzysztof Chmielewski, Tomasz Panasiuk, Maja Ciechanowska, Emilia Lewczuk i Łukasz Stasiuk.
Spotkania poświęcone twórczości naszych słynnych pisarzy/poetów są także doskonałą okazją do przybliżenia ich sylwetek. Juliusz Słowacki był jedynym dzieckiedm Salomei z Januszewskich i Euzebiusza Słowackiego, nauczyciela w Liceum Krzemienieckim. Dzięki pozycji zawodowo-towarzyskiej ojca, a po jego śmierci również ojczyma, Augusta Becu, Słowacki obracał się wokół intelektualistów, ludzi związanych z Uniwersytetem Wileńskim. Matka poety utrzymywała też coś w rodzaju salonu literackiego dla poetyzującej młodzieży. Właśnie wtedy Słowacki poznał Adama Mickiewicza, starszego kolegę, którego dzieło „Ballady i romanse” z 1822 roku uznaje się za datę początkową romantyzmu w Polsce. Środowisko, aktualne wydarzenia, literackie inspiracje i własne doświadczenia, autentyczne problemy jego współczesności wpłynęły na ukształtowanie się poetyckich zainteresowań Juliusza. Słowacki, jak Mickiewicz, wiódł życie emigranta. Od 1831 roku, kiedy wyjechał do Drezna w celu wypełnienia misji dyplomatycznej, stale zmieniał miejsce pobytu – Francja, Szwajcaria, Grecja, Egipt, Palestyna… Juliusz nigdy się nie ożenił. Utrzymywał się z pieniędzy matki, które inwestował i pomnażał na giełdzie, dzięki czemu mógł oddawać się pisaniu (w przeciwieństwie do innych romantyków z powodzeniem umiał zarabiać pieniądze). Ważnym rysem jego osobowości była miłość do matki. Tęsknił za nią – z powodu rozłąki czuł się niespokojny i nieszczęśliwy. Niestety Często chorował. Gruźlica – choroba płuc, stała się przyczyną jego przedwczesnej śmierci w 1849 r. Pochowano go w Paryżu skąd w 1927 roku jego prochy przewieziono do Polski i złożono obok Mickiewicza na Wawelu.
Dramat ”Kordian”, którego fragmenty odczytaliśmy, opowiada o walce Polaków, o konspiracyjnej działalności, spisku, o dojrzewaniu, przemianie i wewnętrznym konflikcie bohatera. Utwór jest też refleksją nad przyczynami klęski powstania listopadowego. Trzeba zaznaczyć, że Słowacki jako jedyny z wielkich twórców romantyzmu oglądał wydarzenie z 1830 r. własnymi oczami. Stało się ono dla pisarza źródłem wielu doświadczeń oraz udręk moralnych. Wprawdzie zgodnie z podtytułem dzieła „Spisek koronacyjny” utwór traktuje o epizodzie konspiracji związanym z zamachem na cara Mikołaja I podczas koronacji na króla Polski w 1829, ale zarysowane konflikty oraz główne postaci sceny historycznej wyprowadzone w „Przygotowaniu” dają się w pełni odnieść do powstania listopadowego.
21-542 Leśna Podlaska
ul. Bialska 25 Leśna Podlaska