Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Narodowe Czytanie 2024

Narodowe Czytanie 2024

NARODOWE CZYTANIE 2024 

 

          Akcję - Narodowe Czytanie - organizujemy w naszej szkole nieprzerwanie od 2012 roku, dzięki niej poznajemy lub przypominamy sobie dzieła znanych polskich pisarzy.

W tym roku po raz pierwszy mieliśmy dwóch gospodarzy spotkania, a byli nimi dyrektorzy obu szkół mieszczących się w naszej miejscowości – p. Małgorzata Adach (Dyrektor ZPO w Leśnej Podlaskiej) oraz p. Radosław  Klekot (Dyrektor ZSCKR w Leśnej Podlaskiej). 

      W tegorocznej, trzynastej już, akcji Narodowego Czytania lekturą był dramat Juliusza Słowackiego „Kordian". Fragmenty dzieła jednego z trzech największych wieszczów doby romantyzmu przybliżyli nam: Wójt Gminy Leśna Podlaska, pan Paweł Kazimierski, Radny Powiatu Bialskiego - p. Marian Tomkowicz, Przewodnicząca Rady Gminy Leśna Podlaska, p. Ewa Kulińska, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, p. Bożena Abramowicz, Dyrektor GOK – p. Agnieszka Szmurło, Przewodnicząca Rady Rodziców SP w Leśnej Podlaskiej - p. Agata Dunajko, Przewodniczący Rady Rodziców ZSCKR w Leśnej Podlaskiej -  p. Wojciech Niedźwiedziuk, p. Anna Miechowicz, gospodarze spotkania p. Małgorzata Adach, p. Beata Kalwarczyk-Warpas (wicedyrektor ZSCKR), a w zastępstwie za p. Radosława Klekota, p. Monika Semczuk  oraz uczniowie obu szkół Hanna Dąbrowska, Dominika Jastrzębska, Krzysztof Chmielewski, Tomasz Panasiuk, Maja Ciechanowska, Emilia Lewczuk i Łukasz Stasiuk.  

         Spotkania poświęcone twórczości naszych słynnych pisarzy/poetów są także doskonałą okazją do przybliżenia ich sylwetek. Juliusz Słowacki był jedynym dzieckiedm Salomei z Januszewskich i Euzebiusza Słowackiego, nauczyciela w Liceum Krzemienieckim. Dzięki pozycji zawodowo-towarzyskiej ojca, a po jego śmierci również ojczyma, Augusta Becu, Słowacki obracał się wokół intelektualistów, ludzi związanych z Uniwersytetem Wileńskim. Matka poety utrzymywała też coś w rodzaju salonu literackiego dla poetyzującej młodzieży. Właśnie wtedy Słowacki poznał Adama Mickiewicza, starszego kolegę, którego dzieło „Ballady i romanse” z 1822 roku uznaje się za datę początkową romantyzmu w Polsce. Środowisko, aktualne wydarzenia, literackie inspiracje i własne doświadczenia, autentyczne problemy jego współczesności wpłynęły na ukształtowanie się poetyckich zainteresowań Juliusza. Słowacki, jak Mickiewicz, wiódł życie emigranta. Od 1831 roku, kiedy wyjechał do Drezna w celu wypełnienia misji dyplomatycznej, stale zmieniał miejsce pobytu – Francja, Szwajcaria, Grecja, Egipt, Palestyna… Juliusz nigdy się nie ożenił. Utrzymywał się z pieniędzy matki, które inwestował i pomnażał na giełdzie, dzięki czemu mógł oddawać się pisaniu (w przeciwieństwie do innych romantyków z powodzeniem umiał zarabiać pieniądze). Ważnym rysem jego osobowości była miłość do matki. Tęsknił za nią – z powodu rozłąki czuł się niespokojny i nieszczęśliwy. Niestety Często chorował. Gruźlica – choroba płuc, stała się przyczyną jego przedwczesnej śmierci w 1849 r. Pochowano go w Paryżu skąd w 1927 roku jego prochy przewieziono do Polski i złożono obok Mickiewicza na Wawelu. 

       Dramat ”Kordian”, którego fragmenty odczytaliśmy, opowiada o walce Polaków, o konspiracyjnej działalności, spisku, o dojrzewaniu, przemianie i wewnętrznym konflikcie bohatera.  Utwór jest też refleksją nad przyczynami klęski powstania listopadowego. Trzeba zaznaczyć, że Słowacki jako jedyny z  wielkich twórców romantyzmu oglądał wydarzenie z 1830 r. własnymi oczami. Stało się ono dla pisarza źródłem wielu doświadczeń oraz udręk moralnych. Wprawdzie zgodnie z podtytułem dzieła „Spisek koronacyjny” utwór traktuje o epizodzie konspiracji związanym z zamachem na cara Mikołaja I podczas koronacji na króla Polski w 1829, ale zarysowane konflikty oraz główne postaci sceny historycznej wyprowadzone w „Przygotowaniu” dają się w pełni odnieść do powstania listopadowego. 

 

Data dodania: 2024-09-16 09:59:23
Data edycji: 2024-09-25 17:41:03
Ilość wyświetleń: 97

Nasi Partnerzy

godło Polski - link do strony głównej
Szkoła podstawowa
im. Stanisława Staszica

21-542 Leśna Podlaska

ul. Bialska 25 Leśna Podlaska

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej