Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Historia kapitulacji hitlerowskich Niemiec  i ogłoszenia Dnia Zwycięstwa

8 maja 1945 r. w Karlhorst marszałek Georgij Żukow o godz. 22.30 przyjął bezwarunkową kapitulację niemieckich sił zbrojnych od feldmarszałka Wilhelma Keitla. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja. Oznacza to, że istnieją dwie oficjalne daty tego wydarzenia – 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRS i państwach bloku sowieckiego.

Przedśmiertny dekret Hitlera o mianowaniu admirała Karla Doenitza głową państwa dotarł do jego kwatery w Szlezwiku-Holsztynie 1 maja 1945 r. Głównym celem nowego przywódcy dogorywającej III Rzeszy było jak najszybsze zawieszenie broni na froncie zachodnim. Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja – 2 września 1945 r. – była końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar – poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.

Polscy historycy różnią się w ocenie znaczenia 8 maja 1945 r. dla Europy i naszego kraju. Według jednych badaczy, koniec wojny w Europie oznaczał przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem i ocalenie narodu polskiego przed biologiczną zagładą. Dla innych, 8 maja jest dniem klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.

Narodowy Dzień Zwycięstwa to ważne święto nie tylko dla Polaków. Obchodzone jest w całej Europie, chociaż nosi różne nazwy. Również jego data może się różnić w zależności od tego, gdzie je świętujemy. Dawniej znane jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione w Polsce dekretem z 8 maja 1945r. zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową. Zwycięstwo nad Niemcami było obchodzone 9 maja.

7 maja 2015 roku  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ustanowieniu dnia 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa, upamiętniającym zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami i zakończenie II Wojny Światowej. 8 maja 1945 r., zgodnie z czasem środkowoeuropejskim, podpisana została kapitulacja sił zbrojnych III Rzeszy. Ze względu na brak uzasadnienia dla dalszego utrzymania regulacji przyjmującej obowiązującą w ZSRR wykładnię zakończenia wojny, ustawa znosi Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione na dzień 9 maja na mocy dekretu z dnia 8 maja 1945 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności (Dz. U. Nr 21, poz.116 oraz z 1951 r. Nr 4, poz. 28).

Data dodania: 2023-05-08 11:19:49
Data edycji: 2023-05-08 11:24:43
Ilość wyświetleń: 128

Ważne informacje

Więcej informacji

Osiągnięcia

M. Kwiatkowski laureatem konkursu historycznego. K.Kaliszewski laureatem konkursu Polonista Roku. A.Winogradow-II miejsce w konkursie matematycznym. J.Malczuk-III miejsce w konkursie literackim. O.Hawryluk-III miejsce w konkursie recytatorskim.
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

godło Polski - link do strony głównej
Szkoła podstawowa
im. Stanisława Staszica

21-542 Leśna Podlaska

ul. Bialska 25 Leśna Podlaska

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej