Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Światowy Dzień Spódnicy

Światowy Dzień Spódnicy

     30 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Spódnicy. Nasza szkoła także włączyła się w tę akcję, aby zwrócić uwagę  uczniów na historię kobiecego ubioru oraz modę obowiązującą w świecie dawniej i dziś. I choć wydaje się, że jest to mocno sfeminizowane święto, to wystarczy sięgnąć do historii.

     Pierwsze ubrania przypominające spódnice pojawiły się już kilka tysięcy lat przed naszą erą jako najprostszy sposób na okrycie dolnej części ciała. Były wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je także mężczyźni. Tradycja ta zachowała się w Szkocji, a tamtejsze kilty są jednym z symboli tego kraju. Z czasem zarysował się wyraźny podział: panowie przysposobili sobie spodnie, kobiety spódnice. 

     Kształt i długość spódnic zmieniały się na przestrzeni wieków.  Średniowieczne damy nosiły ogromne, szerokie spódnice, których średnica u dołu wynosiła nawet 3 metry. Z kolei rewolucja obyczajowa lat 60. przyniosła ze sobą miniówki, ledwie zakrywające bieliznę. w latach 70 spódniczki zaczęły być zastępowane spodniami.

     

    Z tej okazji panie i dziewczęta założyły kolorowe, piękne, długie i krótkie spódnice. Czasem trudno było poznać osoby, które na co dzień chodzą zwykle w spodniach.

 

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego dziękują wszystkim, którzy tego dnia ubrani byli stosownie do  obchodzonego święta.

Data dodania: 2021-11-03 13:18:14
Data edycji: 2021-12-05 23:07:45
Ilość wyświetleń: 489

Ważne informacje

Więcej informacji

Osiągnięcia

M. Kwiatkowski laureatem konkursu historycznego. K.Kaliszewski laureatem konkursu Polonista Roku. A.Winogradow-II miejsce w konkursie matematycznym. J.Malczuk-III miejsce w konkursie literackim. O.Hawryluk-III miejsce w konkursie recytatorskim.
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

godło Polski - link do strony głównej
Szkoła podstawowa
im. Stanisława Staszica

21-542 Leśna Podlaska

ul. Bialska 25 Leśna Podlaska

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej