Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wycieczka do Lublina

Wycieczka do Lublina

        Wczesnym rankiem, 29 listopada 2022 roku, uczniowie klas siódmej i ósmych naszej szkoły pod opieką wychowawców wyruszyli do Lublina na spotkanie z historią i sztuką. 

        Zwiedzanie miasta rozpoczęto na Wzgórzu Zamkowym. Wznoszący się tam zamek z I połowy XIV w. był świadkiem obrad sejmu, na którym podpisano akt unii polsko-litewskiej – Unię Lubelską.
       Pierwszym punktem żywej lekcji historii sztuki było zwiedzanie wystawy „Magia starożytnego Egiptu”. W krętych korytarzach wystawowych, uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. przedmioty codziennego użytku Egipcjan, wyposażenie grobowców, zapiski na papirusie, sarkofag oraz mumie zwierzęce. Kierunek zwiedzania wyznaczały czerwone skarabeusze, które podkreślały magię starożytnego Egiptu.

              W wyniku wojen zamek uległ zniszczeniu, a z dawnego zespołu zachowała się tylko XIII-wieczna romańska wieża zwana donżonem. Wszyscy uczestnicy wycieczki weszli na wieżę zamkową, a z jej tarasu widokowego podziwiali panoramę Lublina.

            Po wizycie w Muzeum Narodowym uczniowie udali się na spacer po urokliwych uliczkach Starego Miasta poznając najważniejsze zabytki Lublina. Młodzież miała okazję zobaczyć Bramę Grodzką, Bazylikę ojców Dominikanów, Bramę Krakowską, Archikatedrę Lubelską oraz piękne renesansowe kamienice, plac po Farze oraz Rynek z gmachem Trybunału Koronnego i Teatr Stary. Wąskie uliczki pozwalały poczuć klimat starego Lublina. 

         Po tak aktywnie spędzonym poranku nastąpiła przerwa w zwiedzaniu, przyszła pora na posiłek. 

       Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie wraz z przewodnikiem Państwowego Muzeum na Majdanku, gdzie doszło do największej egzekucji w historii niemieckich obozów koncentracyjnych. Podzieleni na dwie grupy, pod opieką przewodników w skupieniu uczniowie oglądali pozostałości obozu.  W dawnych barakach znajdują się zdjęcia archiwalne obozu wykonane w czasie okupacji, kalendarium i plan generalny obozu, mapy transportów i informacje i zdjęcia okupowanego Lublina. Duże emocje wzbudziłay ekspozycja butów odebranych więźniom Majdanka oraz ekspozycja „Warunki bytowe”, odtwarzająca wygląd wnętrz baraków w czasie funkcjonowania obozu. Szczególnie przygnębiające wrażenie na zwiedzających zrobiły pomieszczenia, gdzie sortowano ludzi z nowo przybyłych transportów, łaźnia, komory gazowe, piece krematoryjne. Trudno sobie wyobrazić co przeżywali ludzie, którzy przekroczyli bramę tego miejsca kaźni. Zwiedzanie zakończyło się pod Mauzoleum, w którym zgromadzono prochy kilkudziesięciu tysięcy pomordowanych. Dla wszystkich odwiedzających, to miejsce, jest na pewno treściwą, pouczającą lekcją historii, o której nie da się zapomnieć.

       Wycieczkę możemy uznać za udaną i wzbogacającą naszą wiedzę. Wróciliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni. Lublin to bez wątpienia miasto, które warto odwiedzić ponownie. Gorąco polecamy!

Data dodania: 2022-11-30 14:17:10
Data edycji: 2022-12-01 23:53:06
Ilość wyświetleń: 432

Nasi Partnerzy

godło Polski - link do strony głównej
Szkoła podstawowa
im. Stanisława Staszica

21-542 Leśna Podlaska

ul. Bialska 25 Leśna Podlaska

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej